Vishay/Dale RCL06124K87FKEA
RCL06124K87FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06124K87FKEA
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06124K87FKEA.pdf
Availability of RCL06124K87FKEA
QUANTITY
RCL06124K87FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06124K87FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06124K87FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06124K87FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06124K87FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06124K87FKEA Details Description
Related parts for RCL06124K87FKEA
RELAY SSR SPST 20A@530VAC PHASE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LIGHT BAFFLE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 5.00MM PNL MNT datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf