Vishay/Dale RCL06124K87FKEA
RCL06124K87FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06124K87FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06124K87FKEA.pdf
Availability of RCL06124K87FKEA
QUANTITY
RCL06124K87FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06124K87FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06124K87FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06124K87FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06124K87FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06124K87FKEA Details Description
Related parts for RCL06124K87FKEA
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
TRANS RF NPN 25GHZ 4.5V SOT343 datasheet.pdf
RES 3.03K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf