Vishay/Dale RCL06125R49FKEA
RCL06125R49FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06125R49FKEA
Brief Description
RES SMD 5.49 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06125R49FKEA.pdf
Availability of RCL06125R49FKEA
QUANTITY
RCL06125R49FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06125R49FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06125R49FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06125R49FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06125R49FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06125R49FKEA Details Description
Related parts for RCL06125R49FKEA
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf