Vishay/Dale RCL061260R4FKEA
RCL061260R4FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061260R4FKEA
Brief Description
RES SMD 60.4 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061260R4FKEA.pdf
Availability of RCL061260R4FKEA
QUANTITY
RCL061260R4FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061260R4FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL061260R4FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL061260R4FKEA
Related LinksRCL0612, RCL061260R4FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL061260R4FKEA Details Description
Related parts for RCL061260R4FKEA
FUSE BLOCK CART 500V 15A CHASSIS datasheet.pdf
IC OPAMP MINI 300MHZ R/R 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT SAMPLE OPT MOUSE ADNS-5060 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 15A AC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN CAP WHT 9177 SERIES CONTACT datasheet.pdf
IC LED DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf