Vishay/Vitramon VJ2225A102JXEAT00
VJ2225A102JXEAT00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ2225A102JXEAT00
Brief Description
CAP CER 1000PF 500V NP0 2225
Datasheet Download
VJ2225A102JXEAT00.pdf
Availability of VJ2225A102JXEAT00
QUANTITY
VJ2225A102JXEAT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ2225A102JXEAT00
Internal Part NumberEIS-VJ2225A102JXEAT00
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.250" W (5.59mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ2225A102JXEAT00
Related LinksVJ2225A1, VJ2225A102JXEAT00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ2225A102JXEAT00 Details Description
Related parts for VJ2225A102JXEAT00
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf