Vishay/Dale RCL06126K49FKEA
RCL06126K49FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06126K49FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.49K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06126K49FKEA.pdf
Availability of RCL06126K49FKEA
QUANTITY
RCL06126K49FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06126K49FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06126K49FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06126K49FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06126K49FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06126K49FKEA Details Description
Related parts for RCL06126K49FKEA
RES 59 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
END PANEL W/DB25 FOR A-20 BLK datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 30V 20MA SCD-80 datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC OS 100W 100V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 30MA 650 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 150MA 5.59 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
2200UF 40V 22X25MM 105C 5000H datasheet.pdf