Vishay/Dale RCL06126K49FKEA
RCL06126K49FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06126K49FKEA
Brief Description
RES SMD 6.49K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06126K49FKEA.pdf
Availability of RCL06126K49FKEA
QUANTITY
RCL06126K49FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06126K49FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06126K49FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06126K49FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06126K49FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06126K49FKEA Details Description
Related parts for RCL06126K49FKEA
VARISTOR 735V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN F/OPTIC LOOPBACK SC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 120MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15V SIP DL datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 88POS 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 866 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
MULTIF.ASSY MK2 3POS,AR datasheet.pdf