Vishay/Dale RCL06128R20JNEA
RCL06128R20JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06128R20JNEA
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06128R20JNEA.pdf
Availability of RCL06128R20JNEA
QUANTITY
RCL06128R20JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06128R20JNEA
Internal Part NumberEIS-RCL06128R20JNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06128R20JNEA
Related LinksRCL0612, RCL06128R20JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06128R20JNEA Details Description
Related parts for RCL06128R20JNEA
RES SMD 1M OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RX FM/WB RADIO 20UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
BVZ 7.62HP/06/180FC SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
220UF 25V 12,5X30MM 125C 8000H datasheet.pdf
PTSE 15C 1#16, 14#20 SKT RECP datasheet.pdf
Precision Low Drift 2.048 V/2.5 V/4.096 V/ 5.0 V SOT-23 Reference with Shutdown IC datasheet.pdf