Vishay/Dale RCL061290K9FKEA
RCL061290K9FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061290K9FKEA
Brief Description
RES SMD 90.9K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061290K9FKEA.pdf
Availability of RCL061290K9FKEA
QUANTITY
RCL061290K9FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061290K9FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL061290K9FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)