Vishay/Dale RCL1218107RFKEK
RCL1218107RFKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL1218107RFKEK
Brief Description
RES SMD 107 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL1218107RFKEK.pdf
Availability of RCL1218107RFKEK
QUANTITY
RCL1218107RFKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1218107RFKEK
Internal Part NumberEIS-RCL1218107RFKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1218107RFKEK
Related LinksRCL1218, RCL1218107RFKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1218107RFKEK Details Description
Related parts for RCL1218107RFKEK
JUMPER-H1503TR/A3048Y/H1501TR 5" datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A SHORT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 50MA T 1 3/4 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/PIN BOX datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK DUAL FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 10POS 6MM datasheet.pdf