Vishay/Dale RCL1218120RFKEK
RCL1218120RFKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL1218120RFKEK
Brief Description
RES SMD 120 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL1218120RFKEK.pdf
Availability of RCL1218120RFKEK
QUANTITY
RCL1218120RFKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1218120RFKEK
Internal Part NumberEIS-RCL1218120RFKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1218120RFKEK
Related LinksRCL1218, RCL1218120RFKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1218120RFKEK Details Description
Related parts for RCL1218120RFKEK
CONN HEADER 22POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 149K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10POS SLD CUP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT PIN datasheet.pdf
15UF 400V 16.1X54.4 85C AXI datasheet.pdf