Vishay/Dale RCL121817R4FKEK
RCL121817R4FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL121817R4FKEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.4 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL121817R4FKEK.pdf
Availability of RCL121817R4FKEK
QUANTITY
RCL121817R4FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL121817R4FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL121817R4FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL121817R4FKEK
Related LinksRCL1218, RCL121817R4FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL121817R4FKEK Details Description
Related parts for RCL121817R4FKEK
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 750W datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 0 DEG BLK/YELLOW datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 23-71V 1.4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
LOCATON FIXTURE FOR .141" OD CAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
100000UF 40V 76X146MM 85C 20000H datasheet.pdf