Vishay/Dale RCL12181M00JNEK
RCL12181M00JNEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL12181M00JNEK
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL12181M00JNEK.pdf
Availability of RCL12181M00JNEK
QUANTITY
RCL12181M00JNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12181M00JNEK
Internal Part NumberEIS-RCL12181M00JNEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12181M00JNEK
Related LinksRCL1218, RCL12181M00JNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12181M00JNEK Details Description
Related parts for RCL12181M00JNEK
IC REG LDO 5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR DS90UR905Q datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN MINI FIT HEADER 6POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf