Vishay/Dale RCL12181R54FKEK
RCL12181R54FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL12181R54FKEK
Brief Description
RES SMD 1.54 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL12181R54FKEK.pdf
Availability of RCL12181R54FKEK
QUANTITY
RCL12181R54FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12181R54FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL12181R54FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12181R54FKEK
Related LinksRCL1218, RCL12181R54FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12181R54FKEK Details Description
Related parts for RCL12181R54FKEK
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOP datasheet.pdf
SSR 3A 250VAC 12VDC RANDOM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS TIN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
RES 249 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 22POS ORG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 1600VDC datasheet.pdf