Vishay/Dale RCL12181R82FKEK
RCL12181R82FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL12181R82FKEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.82 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL12181R82FKEK.pdf
Availability of RCL12181R82FKEK
QUANTITY
RCL12181R82FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12181R82FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL12181R82FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12181R82FKEK
Related LinksRCL1218, RCL12181R82FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12181R82FKEK Details Description
Related parts for RCL12181R82FKEK
MARKER TIE MIN 18LB NAT 5.1" datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.03A 160 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN SIM CARD HINGED TYPE R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SMINI4 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 4.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf