Vishay/Dale RCL12182K70FKEK
RCL12182K70FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL12182K70FKEK
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL12182K70FKEK.pdf
Availability of RCL12182K70FKEK
QUANTITY
RCL12182K70FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12182K70FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL12182K70FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12182K70FKEK
Related LinksRCL1218, RCL12182K70FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12182K70FKEK Details Description
Related parts for RCL12182K70FKEK
BATTERY PACK NIMH 3.6V 700MAH datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 1.3A 10MSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 11.6VC 1.5KE datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 50A 500V datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 60POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
ANTENNALESS RFID MODULE datasheet.pdf
CAP FILM 0.01 UF 20% 440 VAC RAD datasheet.pdf