Vishay/Dale RCL1218357RFKEK
RCL1218357RFKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL1218357RFKEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 357 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL1218357RFKEK.pdf
Availability of RCL1218357RFKEK
QUANTITY
RCL1218357RFKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1218357RFKEK
Internal Part NumberEIS-RCL1218357RFKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1218357RFKEK
Related LinksRCL1218, RCL1218357RFKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1218357RFKEK Details Description
Related parts for RCL1218357RFKEK
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 91 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL 15GOLD T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf