Vishay/Dale RCL121839K0JNEK
RCL121839K0JNEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL121839K0JNEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL121839K0JNEK.pdf
Availability of RCL121839K0JNEK
QUANTITY
RCL121839K0JNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL121839K0JNEK
Internal Part NumberEIS-RCL121839K0JNEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL121839K0JNEK
Related LinksRCL1218, RCL121839K0JNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL121839K0JNEK Details Description
Related parts for RCL121839K0JNEK
IC UART SPI MICROCOMPATBL 14-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20HSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMA datasheet.pdf
MOD 4 HSG datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 50V X7R 1805 datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
9POS MT - EDGE HOUSING datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf