Vishay/Dale RCL12183K90JNEK
RCL12183K90JNEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL12183K90JNEK
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL12183K90JNEK.pdf
Availability of RCL12183K90JNEK
QUANTITY
RCL12183K90JNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12183K90JNEK
Internal Part NumberEIS-RCL12183K90JNEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12183K90JNEK
Related LinksRCL1218, RCL12183K90JNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12183K90JNEK Details Description
Related parts for RCL12183K90JNEK
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BATT BACKUP SUPERVISR 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf