Vishay/Dale RCL121842K2FKEK
RCL121842K2FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL121842K2FKEK
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL121842K2FKEK.pdf
Availability of RCL121842K2FKEK
QUANTITY
RCL121842K2FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL121842K2FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL121842K2FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL121842K2FKEK
Related LinksRCL1218, RCL121842K2FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL121842K2FKEK Details Description
Related parts for RCL121842K2FKEK
RES 820 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16DIP datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT 5V 36" datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 842MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
SCR 200V 80A TO-65 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 250V NP0 1206 datasheet.pdf
DIODE MOD FAST 1.2KV 210A DUAL datasheet.pdf