Vishay/Dale RCL121843K0FKEK
RCL121843K0FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL121843K0FKEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL121843K0FKEK.pdf
Availability of RCL121843K0FKEK
QUANTITY
RCL121843K0FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL121843K0FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL121843K0FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL121843K0FKEK
Related LinksRCL1218, RCL121843K0FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL121843K0FKEK Details Description
Related parts for RCL121843K0FKEK
CONN HEADER .100 DUAL STR 2POS datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 2.5A E-LINE datasheet.pdf
CABLE CAT5 FTP PATCHCROSSOVER 3M datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DSUB 15POS SKT CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RING VIBRAKRIMP (BB-439-10) datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 2W DO204AL datasheet.pdf
THERMAL FLASHER - 12V - 1 TO 8 B datasheet.pdf