Vishay/Dale RCL1218560KFKEK
RCL1218560KFKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL1218560KFKEK
Brief Description
RES SMD 560K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL1218560KFKEK.pdf
Availability of RCL1218560KFKEK
QUANTITY
RCL1218560KFKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1218560KFKEK
Internal Part NumberEIS-RCL1218560KFKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1218560KFKEK
Related LinksRCL1218, RCL1218560KFKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1218560KFKEK Details Description
Related parts for RCL1218560KFKEK
CAP TANT POLY 150UF 16V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 20POS datasheet.pdf
CUTOFF ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
PLUG-INTOP ROLLER PLUNGER SPDT datasheet.pdf
ETHERNET CABLE M12ANG-RJ45 0.3M datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8WSON datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 169MA 7 OHM SMD datasheet.pdf