TDK Corporation MHQ0402P4N5JT000
MHQ0402P4N5JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P4N5JT000
Brief Description
FIXED IND 4.5NH 200MA 700 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P4N5JT000.pdf
Availability of MHQ0402P4N5JT000
QUANTITY
MHQ0402P4N5JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P4N5JT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P4N5JT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance4.5nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P4N5JT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P4N5JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P4N5JT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P4N5JT000
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8MSOP datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 25A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf