Vishay/Dale RCL121856K0FKEK
RCL121856K0FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL121856K0FKEK
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL121856K0FKEK.pdf
Availability of RCL121856K0FKEK
QUANTITY
RCL121856K0FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL121856K0FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL121856K0FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL121856K0FKEK
Related LinksRCL1218, RCL121856K0FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL121856K0FKEK Details Description
Related parts for RCL121856K0FKEK
IC ADC LP 10-BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC ROCKER datasheet.pdf
IDC CABLE - CCE40S/AE40G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 13OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 8.5A 11.2 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf