Microsemi Commercial Components SMBJ4751A/TR13
SMBJ4751A/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ4751A/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 30V 2W SMBJ
Datasheet Download
SMBJ4751A/TR13.pdf
Availability of SMBJ4751A/TR13
QUANTITY
SMBJ4751A/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ4751A/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ4751A/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 22.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ4751A/TR13
Related LinksSMBJ475, SMBJ4751A/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ4751A/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ4751A/TR13
IC DAC DUAL V-OUT 10BIT 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ 12M datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf