Vishay/Dale RWR89N6810FRB12
RWR89N6810FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N6810FRB12
Brief Description
RES 681 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N6810FRB12.pdf
Availability of RWR89N6810FRB12
QUANTITY
RWR89N6810FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N6810FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N6810FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)681
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N6810FRB12
Related LinksRWR89N6, RWR89N6810FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N6810FRB12 Details Description
Related parts for RWR89N6810FRB12
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 72V datasheet.pdf
BLANKING PLUG BF 21 + MBF 25 datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
SH-8ESC58A8LB1S datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf