Vishay/Dale RCL121856K2FKEK
RCL121856K2FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL121856K2FKEK
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL121856K2FKEK.pdf
Availability of RCL121856K2FKEK
QUANTITY
RCL121856K2FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL121856K2FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL121856K2FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL121856K2FKEK
Related LinksRCL1218, RCL121856K2FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL121856K2FKEK Details Description
Related parts for RCL121856K2FKEK
IDC CABLE - MSR50K/MC50G/X datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG QUAD 96LFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS DL .100 CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
LED IND 8MM GREEN 12V datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES SMD 13.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf