Vishay/Dale RCL1218590RFKEK
RCL1218590RFKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL1218590RFKEK
Brief Description
RES SMD 590 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL1218590RFKEK.pdf
Availability of RCL1218590RFKEK
QUANTITY
RCL1218590RFKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1218590RFKEK
Internal Part NumberEIS-RCL1218590RFKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1218590RFKEK
Related LinksRCL1218, RCL1218590RFKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1218590RFKEK Details Description
Related parts for RCL1218590RFKEK
Crystal 10.6244MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CARD ENGINE 64MB SDRAM 32MBFLASH datasheet.pdf
IC VOICE-SWITCH SPKR CIRC 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
SGE-225-2-1770 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf