Vishay/Dale RCL1218866KFKEK
RCL1218866KFKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL1218866KFKEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 866K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL1218866KFKEK.pdf
Availability of RCL1218866KFKEK
QUANTITY
RCL1218866KFKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1218866KFKEK
Internal Part NumberEIS-RCL1218866KFKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1218866KFKEK
Related LinksRCL1218, RCL1218866KFKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1218866KFKEK Details Description
Related parts for RCL1218866KFKEK
IDC CABLE- ASR24G/ AE24M / ASR24 datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 26POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
350 TB RISING CLAMP 90D datasheet.pdf
APPL,STD,SPLICE459SAPR070F K datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf