Vishay/Dale RCL1218953RFKEK
RCL1218953RFKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL1218953RFKEK
Brief Description
RES SMD 953 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL1218953RFKEK.pdf
Availability of RCL1218953RFKEK
QUANTITY
RCL1218953RFKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1218953RFKEK
Internal Part NumberEIS-RCL1218953RFKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1218953RFKEK
Related LinksRCL1218, RCL1218953RFKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1218953RFKEK Details Description
Related parts for RCL1218953RFKEK
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (B-330-14HD) datasheet.pdf
RES 232K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf