Vishay/Dale RCL12250000Z0EG
RCL12250000Z0EG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12250000Z0EG
Brief Description
RES SMD 0.0 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12250000Z0EG.pdf
Availability of RCL12250000Z0EG
QUANTITY
RCL12250000Z0EG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12250000Z0EG
Internal Part NumberEIS-RCL12250000Z0EG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesRCL
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.0
ToleranceJumper
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12250000Z0EG
Related LinksRCL1225, RCL12250000Z0EG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12250000Z0EG Details Description
Related parts for RCL12250000Z0EG
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC REG LINEAR 5V/ADJ 8-TDFN datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 110/220VAC DINRAIL datasheet.pdf
CAP MICA 68PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 365K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf