Vishay/Dale RCL1225124KFKEG
RCL1225124KFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225124KFKEG
Brief Description
RES SMD 124K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225124KFKEG.pdf
Availability of RCL1225124KFKEG
QUANTITY
RCL1225124KFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225124KFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225124KFKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225124KFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225124KFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225124KFKEG Details Description
Related parts for RCL1225124KFKEG
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44MQFP datasheet.pdf
V/T REC POWRBLADE datasheet.pdf
AUDIO SOCKET 3.5MM 2P PCB datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 79MM datasheet.pdf