Vishay/Dale RCL122512R0JNEG
RCL122512R0JNEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122512R0JNEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122512R0JNEG.pdf
Availability of RCL122512R0JNEG
QUANTITY
RCL122512R0JNEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122512R0JNEG
Internal Part NumberEIS-RCL122512R0JNEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122512R0JNEG
Related LinksRCL1225, RCL122512R0JNEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122512R0JNEG Details Description
Related parts for RCL122512R0JNEG
RES SMD 510K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL59833IAZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 60 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
OSC CMEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
JT 79C 79#22D SKT RECP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 8HTSOPJ datasheet.pdf