Vishay/Dale RCL122515R4FKEG
RCL122515R4FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122515R4FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.4 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122515R4FKEG.pdf
Availability of RCL122515R4FKEG
QUANTITY
RCL122515R4FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122515R4FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122515R4FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122515R4FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122515R4FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122515R4FKEG Details Description
Related parts for RCL122515R4FKEG
XFRMR LAMINATED 300VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V 10% RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 55A 280V PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
Crystal 9.84375MHz 30ppm 8pF 120 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
BOX S STEEL 10.24"L X 10.24"W datasheet.pdf
LED IND 3MM RD DIFF BI-LEVEL CBI datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 630VDC datasheet.pdf