Vishay/Dale RCL12251R54FKEG
RCL12251R54FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12251R54FKEG
Brief Description
RES SMD 1.54 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12251R54FKEG.pdf
Availability of RCL12251R54FKEG
QUANTITY
RCL12251R54FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12251R54FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12251R54FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12251R54FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12251R54FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12251R54FKEG Details Description
Related parts for RCL12251R54FKEG
SWITCH DIP 10POS HALF PITCH 24V datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 16P 2/PB 3.3V datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 200W datasheet.pdf
E1 DIE #4 NYLAKRIMP (190476041) datasheet.pdf
ATA POWER CONNECTOR IDT TYPE datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 700MHZ 32LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf