Vishay/Dale RCL12251R60FKEG
RCL12251R60FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12251R60FKEG
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12251R60FKEG.pdf
Availability of RCL12251R60FKEG
QUANTITY
RCL12251R60FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12251R60FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12251R60FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12251R60FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12251R60FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12251R60FKEG Details Description
Related parts for RCL12251R60FKEG
CONV DC/DC 1W 5VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS 133.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 21 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 150 I/O 196CBGA datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 1.2KA RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf