AVX Corporation SR215C224KAT
SR215C224KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR215C224KAT
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR215C224KAT.pdf
Availability of SR215C224KAT
QUANTITY
SR215C224KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215C224KAT
Internal Part NumberEIS-SR215C224KAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215C224KAT
Related LinksSR215C, SR215C224KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215C224KAT Details Description
Related parts for SR215C224KAT
FIXED IND 100UH 340MA 1.39 OHM datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 4UF 5% 60V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 650MA 630 MOHM datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 30A 4P datasheet.pdf