Vishay/Dale RCL12252R70FKEG
RCL12252R70FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12252R70FKEG
Brief Description
RES SMD 2.7 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12252R70FKEG.pdf
Availability of RCL12252R70FKEG
QUANTITY
RCL12252R70FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12252R70FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12252R70FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12252R70FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12252R70FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12252R70FKEG Details Description
Related parts for RCL12252R70FKEG
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC14H/AE14G/HSC14H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
PIN MODULE 14 POS G-SERIES datasheet.pdf
REPLACEABLE INSERT BKAD 60 SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf