Vishay/Dale RCL12252R94FKEG
RCL12252R94FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12252R94FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.94 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12252R94FKEG.pdf
Availability of RCL12252R94FKEG
QUANTITY
RCL12252R94FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12252R94FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12252R94FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12252R94FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12252R94FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12252R94FKEG Details Description
Related parts for RCL12252R94FKEG
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN JACK-JACK BULKHEAD RCA datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 1606 datasheet.pdf
TWEEZER INSERTION 20 GA datasheet.pdf
SIDAC 95-110V 1A UNI DO-214AC datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 12-/10-/8-Bit ADCs in 6-Lead SC70 IC datasheet.pdf