Vishay/Dale RCL12252R94FKEG
RCL12252R94FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12252R94FKEG
Brief Description
RES SMD 2.94 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12252R94FKEG.pdf
Availability of RCL12252R94FKEG
QUANTITY
RCL12252R94FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12252R94FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12252R94FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12252R94FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12252R94FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12252R94FKEG Details Description
Related parts for RCL12252R94FKEG
CONN ASSY SIDE ENTRY 16+GND SZ6 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 470K OHM 0404 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 35 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28CDIP datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PCB PIN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTR 9V 22.5W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf