Vishay/Dale RCL12253R32FKEG
RCL12253R32FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12253R32FKEG
Brief Description
RES SMD 3.32 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12253R32FKEG.pdf
Availability of RCL12253R32FKEG
QUANTITY
RCL12253R32FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12253R32FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12253R32FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.32
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12253R32FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12253R32FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12253R32FKEG Details Description
Related parts for RCL12253R32FKEG
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 0804 datasheet.pdf
IC DSP 68-PLCC datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.83"L X 11.45"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5MM datasheet.pdf
CIR BRKR 40A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf