Vishay/Dale RCL122541R2FKEG
RCL122541R2FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122541R2FKEG
Brief Description
RES SMD 41.2 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122541R2FKEG.pdf
Availability of RCL122541R2FKEG
QUANTITY
RCL122541R2FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122541R2FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122541R2FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122541R2FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122541R2FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122541R2FKEG Details Description
Related parts for RCL122541R2FKEG
FIXED IND 470UH 340MA 1.96 OHM datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE SOT23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf