Vishay/Dale RCL1225510RJNEG
RCL1225510RJNEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225510RJNEG
Brief Description
RES SMD 510 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225510RJNEG.pdf
Availability of RCL1225510RJNEG
QUANTITY
RCL1225510RJNEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225510RJNEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225510RJNEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225510RJNEG
Related LinksRCL1225, RCL1225510RJNEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225510RJNEG Details Description
Related parts for RCL1225510RJNEG
IC I2C SMBUS SWITCH 4CH 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TRANSMITTER ASK/FSK 16-TSSOP datasheet.pdf
DC/DC 1KVDC ISOLAT SMD 1W 5-9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf