Amphenol Industrial SP06A-20-39P(SR)
SP06A-20-39P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06A-20-39P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06A-20-39P(SR).pdf
Availability of SP06A-20-39P(SR)
QUANTITY
SP06A-20-39P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06A-20-39P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06A-20-39P(SR)
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06A-20-39P(SR)
Related LinksSP06A-20, SP06A-20-39P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06A-20-39P(SR) Details Description
Related parts for SP06A-20-39P(SR)
IC PROG VOLT CLAMP 48-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CLEAN & FINISH DISC TS 2" S ULF datasheet.pdf
CABLE 4POS R/A PLUG-SOCKET 7.5M datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
METRIC MAT BLACK 1000MM X 500MM datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf