Vishay/Dale RCL1225511RFKEG
RCL1225511RFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225511RFKEG
Brief Description
RES SMD 511 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225511RFKEG.pdf
Availability of RCL1225511RFKEG
QUANTITY
RCL1225511RFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225511RFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225511RFKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225511RFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225511RFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225511RFKEG Details Description
Related parts for RCL1225511RFKEG
ADM14S/AE14G/ADM14S datasheet.pdf
GROMMET SNAP LATCH BLACK datasheet.pdf
IC GATE DRVR IGBT/MOSFET SOT23-6 datasheet.pdf
IC FPGA 174 I/O 208PQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
IC HYBRID MOTOR DVR 1.5A 12SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SUBMINI COAXIAL OUTER TERM datasheet.pdf
FUSE 2500A 660V 4PKN/60 AR datasheet.pdf