Vishay/Dale RCL1225562RFKEG
RCL1225562RFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225562RFKEG
Brief Description
RES SMD 562 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225562RFKEG.pdf
Availability of RCL1225562RFKEG
QUANTITY
RCL1225562RFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225562RFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225562RFKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225562RFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225562RFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225562RFKEG Details Description
Related parts for RCL1225562RFKEG
IC ENCODER PRIORTY 8/3LINE 16DIP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 250V SCREW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 110A SOT-227B datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
60730A103 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf