Vishay/Dale RCL12255K49FKEG
RCL12255K49FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12255K49FKEG
Brief Description
RES SMD 5.49K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12255K49FKEG.pdf
Availability of RCL12255K49FKEG
QUANTITY
RCL12255K49FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12255K49FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12255K49FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12255K49FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12255K49FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12255K49FKEG Details Description
Related parts for RCL12255K49FKEG
TRANS PNP 300V 0.2A SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20KHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 26.06K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO216 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 100A datasheet.pdf