Vishay/Dale RCL1225604RFKEG
RCL1225604RFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225604RFKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 604 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225604RFKEG.pdf
Availability of RCL1225604RFKEG
QUANTITY
RCL1225604RFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225604RFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225604RFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225604RFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225604RFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225604RFKEG Details Description
Related parts for RCL1225604RFKEG
MOSFET N-CH 30V 1.4A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 4POS FMALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 960 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf