Vishay/Dale RCL122562R0FKEG
RCL122562R0FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122562R0FKEG
Brief Description
RES SMD 62 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122562R0FKEG.pdf
Availability of RCL122562R0FKEG
QUANTITY
RCL122562R0FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122562R0FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122562R0FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122562R0FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122562R0FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122562R0FKEG Details Description
Related parts for RCL122562R0FKEG
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12.5VC SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.89K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLSWOBBLE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A 1408 datasheet.pdf
RES 22K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf