Vishay/Dale RCL122575R0FKEG
RCL122575R0FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122575R0FKEG
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122575R0FKEG.pdf
Availability of RCL122575R0FKEG
QUANTITY
RCL122575R0FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122575R0FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122575R0FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRCL
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122575R0FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122575R0FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122575R0FKEG Details Description
Related parts for RCL122575R0FKEG
HEAT SHRINK BLK 3/32" X 4' datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE 3-WIRE 8SO datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 896CG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 36POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 8A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.8A 53 MOHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf